Charakterystyczny wygląd ptaków

Zataczająca przysłowiowe kółka kukułka to, kojarząca się najprawdopodobniej każdemu z nas, zapowiedź wiosny. Kukułka zwyczajna to wędrowny ptak średnich rozmiarów, który dumnie reprezentuje ród kukułkowatych. Zasięg występowania kukułki zwyczajnej jest dosyć szeroki. Zamieszkuje ona strefę umiarkowaną oraz pokrytą lasami część Euroazji i Afryki. Zobaczyć ją można też w Azji i w Europie, w której skrzętnie pomija jedynie Islandię.

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, jaka jest intensywność występowania tego gatunku na obszarze naszego kraju, ponieważ w niektórych regionach jest on bardziej, a w innych mniej, liczny. Najczęściej spotyka się go na niżowym obszarze Polski. Lubi on również zróżnicowane krajobrazy- zaczynając od lasów i zadrzewień, przechodząc przez tereny rolnicze, kończąc na sąsiedztwie trzcinowisk znajdujących się przy wodnych zbiornikach.  Sylwetka kukułki zwyczajnej jest dość smukła. Jej ogon jest długi oraz klinowaty.

Wygląd ptaków

Ubarwienie samca i samicy łatwo pozwala na rozróżnienie płci osobników. Samiec ma jasnoszarą powierzchnię ciała, głowę, szyję oraz pierś, zaś ogon jest dużo ciemniejszy, z białymi plamami i charakterystyczną pręgą końcową. Spód ciała zdobi z kolei poprzeczne prążkowanie w kolorze biało-szarym. Samice mają natomiast typowy rdzawy nalot na szyi. Niejednokrotnie można zobaczyć także samicę, które posiadają na całej powierzchni ciała ciemne, poprzeczne prążkowanie.

Nasada dzioba i nogi u obydwu płci są w tym samym, żółtym kolorze. W tym samym kolorze są także tęczówki kukułki zwyczajnej. Kukułka zwyczajna, jako jeden z reprezentantów kukułkowatych, jest przykładem występującego u ptaków zygodactyles, czyli specyficznego ukształtowania nóg. Dwa palce skierowane są do przodu, zaś dwa pozostałe w kierunku przeciwnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *