Ładne ubarwienie ptaków

Jednym z reprezentantów mysikrólikowatych (wliczanych też kiedyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten pomieszkuje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te bardzo często docierają też aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego gatunku ptaka znajdują się dodatkowo w północnym regionie Azji i Ameryce Północnej.

Tryb życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, ponieważ częściowo uznaje się go za osiadły, a częściowo za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego ptaka czasem, w którym podróżuje w kierunku południowej Europy bądź też północnej Afryki. W naszym kraju mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie oraz znajdujące się na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską oraz Białowieską.

Ubarwienie ptaków

Jest to ptak rozpowszechniony na obszarze naszego kraju, a jego najmniejszą najniższą liczebność zauważa się na tych obszarach, na których nie występują wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach na terenie całego kontynentu. Pomimo, iż szalenie często za najmniejszego ptaka brany jest strzyżyk, to właśnie sięgający co najwyższej 9 centymetry długości mysikrólik, zajmuje w tej kategorii niekwestionowane pierwsze miejsce na podium. Czytaj dalej Ładne ubarwienie ptaków